Gümrük İşletme Bölümü

Gümrük İşletme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eyüp AKÇETİN (V)

e-posta : eyup.akcetin@mu.edu.tr

 

GÜMRÜK İŞLETME BÖLÜMÜ

Gümrük İşletme bölümünün amacı gümrüklerde çalışacak ve gümrük mevzuatına sahip elemanlar yetiştirmektir. Öğrencilere, ekonomi, hukuk, uluslararası ticaret, uluslararası hukuk, bilişim sistemleri ve benzeri alanlarda dersler okutulur.

Gümrük İşletme bitirenler, Gümrük İşletme Meslek Elemanı unvanı ile anılırlar. Bu kişiler genellikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlık gümrüklerde çalışırlar. Kamuya bağlı olarak çalışabilecekleri gibi, özel sektörde faaliyet gösterebilecekleri alanlar da bulunmaktadır. Mezunlar ithalat-ihracat yapan ticari kurumlarda çalışabilir. Ancak genel çalışma alanları gümrüklerdir. KPSS’de yeterli puanı alanlar, devlet kurumlarında gümrük memuru olarak da çalışabilir.

 

Son yıllarda ülke dış ticaret hacminin ekonomik açıdan çok büyük bir önem taşıması, bu alanda oldukça nitelikli meslek elemanlarına olan ihtiyacı da giderek artırmıştır. Bu nedenle kendisini iyi yetiştirmiş, bilgisayar programlarını kullanabilen, en az bir yabancı dil bilen ve yaptığı işi seven kişilere bu sektörde oldukça fazla ihtiyaç vardır.

Türkiye Geneli Kontenjan Sayısı

Yerleşen Sayısı

Doluluk Oranı

92 kişi

92 kişi

%100

 

Bağlantılar
Yukarı Çık